Ahlakı değerlere sahip çıkan hedefe odaklanabilen çocuklar yetiştirmenin yolları için altı altın ipucu

Harwardlı Psikologlardan Ahlakı değerlere sahip çıkan hedefe odaklanabilen çocuklar yetiştirmenin yolları için altı altın ipucu.

1. Çocuklarınızla takılın : Çocuklarınızla düzenli vakit geçirin, kendileri hakkında, dünyayla ve onları nasıl gördükleri hakkında açık uçlu sorular sorun; yanıtlarını aktif olarak dinleyin. Bu, her şeyin temelini oluşturuyor. Sadece çocuğunuzu benzersiz kılan her şeyi öğrenmekle kalmazsanız, onlara başka bir kişiyi önemsemeyi bakımını üstlenmeyi ve endişe etmeyi de gösterebilirsiniz.

2. Önemli olduklarını yüksek sesle söyleyin. Bunu hissetmelerini sağlayın. Ebeveynlerin ve bakıcıların çoğu, bakım verdikleri çocukların öncelik taşıdıklarını söylese de, çoğu zaman çocuk bu mesajı hissedemiyor”. Onlara bunu açık bir şekilde önemli olduklarını söylemeyi unutmayın.

3. Yaşadığı zorluklarda çıkış yolu aradığında yanınızda olduğunu hissettirin. Örneğin, çocuğunuz bir spor ya da başka bir etkinlikten ayrılmak istiyorsa , sorunun kaynağını belirlemeye ve bunu gerçekten isteyip istemediğini anlaması için yardımcı olun…Sorununu çözmede destek olduğunuzu hissettirin.

4. Yardım severlik ve şükran duygularını dile getirme konusunda gayretli olun. Araştırmalar, şükran duygularını ifade etme alışkanlığına sahip kişilerin, yardımsever, cömert, merhametli ve bağışlayıcı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ve ayrıca mutlu ve sağlıklı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor” . Bu nedenle, ebeveynlerin işlerini yaparken, çocuklardan kardeşlerine yardım etmeleri gibi teşekkür hak eden durumları önemseyerek bu hattı her zaman açık tutmaları öneriliyor.

5. Çocuğunuzun yıkıcı duygularını kontrol edin. öfke, utanç, kıskançlıklar ya da diğer olumsuz duygular tarafından boğulmasına izin vermeyin. Bu duyguların konuşarak adını koymaya yardımcı olmak ve onları güvenli bir şekilde iç çatışmalarını çözme yönünde yönlendirmek sağlıklı bir birey olma üzerinde odaklanmaya doğru uzun bir yol kat edecektir. Açık ve makul sınırları belirlemek de onların güvenliği için de faydalı olacaktır.

6. Çocuklarınıza daha büyük resim gösterin. Araştırmacılar, “Hemen hemen tüm çocuklar, küçük bir aile ve arkadaş çevresi ile yetiştiğini farklı insanlarla empati kuramadığını gösteriyor. Farklı hünerde, farklı sosyal, kültürel ve hatta coğrafi nitelikte insanlarla ilgilenmeye tanıştırmaya ve onlardan istifade etmeye çalışın. Onları iyi dinleyiciler olarak yetiştirmek için koçluk ederek, kendilerini diğer insanların ayakkabılarını giydiğinde ne hissedebileceğine teşvik ederek empati yeteneklerini geliştirmesine yardım edebilirsiniz.

Kaynak: Babycenter

Bir yanıt yazın